Rorstamme i ror.

Ved selvsyn kunne 30 Ballad-sejlere på klubbens ERFA møde den 14 november konstatere, at rorstammen er gennemgående. Forud for det cirkulerede der blandt Ballad-sejlere rygter om, at rorstammen kun havde fat øverst i roret. Og 0er der noget der kan få alle sejleres nakkehår til at rejse sig, så er det situationen at være uden styreevne i sin båd...

I foråret 2006 bliver klubben kontaktet af Knud Erik Lintrup B 528, som syntes, der er nogle underlige vandrette streger på hans ror. Med baggrund i den snak, der har været om ror, som brækker, er Knud Erik opmærksom på, om der er noget galt med hans ror.

Klubben råder ham til at kontakte en bådbygger, hvis han ikke selv vil prøve at slibe roret ned. Knud Erik kontakter KMT Nord Aps i Lynetten, som tilbyder enten at reparere det gamle ror for ca. 8.000 kr. at eller støbe et nyt til 16.000 kr.

Knud Erik vælger det sidste, og KMT låner klubbens form og leverer og monterer det nye ror. Som en del af låneaftalen aftaler klubben, at vi kan tage billeder af processen. Da vi ikke hører noget, tager vi kontakt i august måned. Heldigvis har KMT stadig det gamle ror liggende, og vi er velkomne til at besigtige det.

KMT tilbyder at skille roret ad, men det lykkes heldigvis ikke, da hans vinkelsliber går i stykker.

Vi kan umiddelbart ikke se, at roret fejler andet end de førnævnte vandrette striber. På spørgsmålet om, hvorfor roret ikke bare er blevet slebet ned, svarer KMT, at det i samråd med ejeren blev besluttet at bygge et nyt ror.

Vi tager roret med hjem til nærmere undersøgelser, og efter noget slibning viser det sig, at det er en gammel osmose reparation, der er årsag til stregerne. Den gang anvendte man en bred tandspartel efterfulgt af finspartling. Det er finspartlingen, der er mislykkedes og har sluppet sit tag, og vand er trængt ind og har efterladt små sprækker i overfladen, når frosten har været der.

Vi har siden flækket roret, og det fejler ikke noget ved svejsninger af bladene i top og bund. Roret er jo hult, og det er tydeligt at se den indvendige vandlinie. Så et drænhul i bunde af roret er en god ide, så vandet kan komme ud, når du er på land.

Vi kan konkludere, at roret kunne være repareret, rorstammen er gennemgående, at løbe med en halv vind, er kun fornøjeligt med en rorpind i hånden, og Knud Erik er glad for sit nye ror.